Zalecenia przed i po zabiegu przeszczepu włosów | Amber Hair Clinic – AmberHairClinic

Przygotowanie do przeszczepu włosów – zalecenia przed i po zabiegu

Przeszczep jest obecnie najskuteczniejszą metodą walki z nadmiernym wypadaniem włosów i łysieniem. Na rynku usług medycznych istnieje wiele zabiegów mniej lub bardziej inwazyjnych, które mają pomóc osobom zmagającym się z tym problemem, jednak to właśnie przeszczep włosów cechuje się największą skutecznością i trwałością, nawet przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat po jego wykonaniu.

 

Trzeba przy tym pamiętać, iż skuteczność zabiegu przeszczepu włosów zależy bezpośrednio od przestrzegania zaleceń lekarskich po jego wykonaniu oraz odpowiednie przygotowanie się do planowanego zabiegu. Doświadczeni specjaliści oraz praktycy zawodu jakich znajdziecie w Amber Hair Clinic, odpowiednio przygotują Cię i wyedukują – jak postępować by cieszyć się na lata gęstą i bujną fryzurą.

 

Przeciwwskazania i wskazania do wykonania przeszczepu włosów

Zacznijmy od tematu w gruncie rzeczy najważniejszego. W jakich sytuacjach lekarze odradzają wykonanie zabiegu, a które są wskazaniem do jego wykonania.

Przeciwwskazania do przeszczepu włosów:

 • ciąża i karmienie piersią
 • problemy z cukrzycą
 • choroby skóry głowy
 • zaburzona krzepliwość krwi
 • zmiany chorobowe skóry głowy
 • choroba nowotworowa lub chemioterapia
 • brak miejsc dawczych skąd byłaby możliwość pobrania odpowiedniej ilości graftów (mieszków włosowych)
 • alergie na środki znieczulające

Wskazania do przeszczepu włosów:

 • łysienie androgenowe (kobiety, mężczyźni)
 • łysienie bliznowaciejące
 • łysienie po farmakoterapii
 • brak włosów z powodu przebytych urazów lub operacji
 • korekty linii brzegowej włosów głowy, brody, brwi

Przygotowanie do zabiegu przeszczepu włosów

Podczas pierwszej konsultacji ze specjalistą i wyznaczeniem terminu, udzielimy Ci wyczerpujących zaleceń co do przygotowania do zabiegu. Formularz do kwalifikacji możesz przesłać wypełniając zgłoszenie pod adresem: KWALIFIKACJA

Zachęcamy przy tym także do skorzystania z wygodnej i przejrzystej listy zaleceń zamieszczonej poniżej.

Przygotowanie do przeszczepu włosów:

 1. Wykonanie badań laboratoryjnych krwi – morfologia rozszerzona, OB, CRP, krzepliwość krwi, HBS, HCV, HIV.
 2. Rezygnacja ze spożywania alkoholu tydzień przed planowanym zabiegiem. Spożywanie alkoholu osłabia krzepliwość krwi, może powodować zwiększenie krwawienia, bliznowacenie, wydłuża okres regeneracji i gojenia. Może również osłabiać działanie środka znieczulającego i zwiększyć odczuwanie bólu podczas zabiegu. Alkohol zwiększa również ryzyko niepowodzenia przyjęcia przeszczepu.
 3. Rezygnacja z palenia papierosów. Nadmierne stężenie nikotyny we krwi w tracie zabiegu może powodować wzmożone krwawienie i osłabia gojenie się ran. Wzrasta ryzyko infekcji oraz powstania blizny. Nikotyna spowalnia również transport tlenu, składników odżywczych i mineralnych do miejsca przeszczepu, podnosząc ryzyko odrzucenia przeszczepionych graftów.
 4. Nie obcinać / nie skracać włosów na miesiąc przed zabiegiem.
 5. Na ok. 10 dni przed zabiegiem nie przyjmować aspiryny i leków z kwasem acetylosalicylowym; przeddzień zabiegu odstawić leki przeciwbólowe i przeciwzapalne zawierające ibuprofen i naproksen.
 6. Na dwa miesiące przed zabiegiem zaprzestać używania produktów zawierających minoxydyl oraz finasteryd (wcierki , tabletki).
 7. W dniu zabiegu umyć głowę łagodnym szamponem, np. micelarnym dla dzieci; nie stosować żadnych preparatów, odżywek, wcierek, stylizatorów.
 8. W dniu zabiegu założyć wygodne (na górę najlepiej rozpinana bluza) ubranie i obuwie gdyż zabieg może trwać nawet do 10 godzin.
 9. W dniu zabiegu zrezygnować z wysiłku fizycznego, opalania, sauny, pracy fizycznej oraz wszystkich innych aktywności mogących powodować przegrzanie i przekrwienie.
 10. Szczegółowo poinformować lekarza o leczonych chorobach, zażywanych lekach, infekcjach, przebytych operacjach, alergiach, nadciśnieniu czy cukrzycy.

Szczegółowy wywiad lekarski to podstawa każdej skutecznej transplantacji.

Zalecenia lekarskie po wykonaniu przeszczepu włosów

Tak jak w przypadku odpowiedniego przygotowania pacjenta do wykonania zabiegu, równie istotne jak nie najważniejsze są zasady pielęgnacji i postępowania pacjenta po przeprowadzanym przeszczepie. Przyjęcie się włosów oraz ich późniejszy wzrost to nie tylko umiejętności i doświadczenie lekarza, to przede wszystkim trzymanie się zaleceń przez pacjenta, który od momentu wyjścia z gabinetu przejmuje odpowiedzialność za skuteczność (i sukces) przeprowadzonego zabiegu.

 1. Pacjent otrzymuje zestaw preparatów do pielęgnacji skóry po przeszczepie, specjalną poduszkę do spania oraz zastaw zaleceń pooperacyjnych w formie pisemnej i mailowej.
 2. Po zabiegu miejsce dawcze zabezpieczone jest opatrunkiem, który zaleca się pozostawić na głowie od 24 do 36 godzin.
 3. Bardzo istotne po zabiegu jest picie minimum 2 L wody dziennie
 4. Zaleca się spanie z lekko uniesioną głową, na specjalnej poduszce zabezpieczając obszar dawczy oraz biorczy i chroniąc go przed bezpośrednim kontaktem z powierzchnią .
 5. Od 3 dnia po przeszczepie przechodzimy do pielęgnacji i mycia otrzymanymi preparatami cały czas pamiętając, iż spłukujemy głowę delikatnym strumieniem letniej wody. Nie należy wycierać, pocierać głowy ani suszyć suszarką.
 6. Okres gojenia się miejsca po przeszczepie waha się od 7 do 21 dni. W tym czasie na głowie zanika zaczerwienienie, obrzęk oraz strupki.
 7. Po 2 tygodniach od zabiegu zaleca się umówienie wizyty kontrolnej. Jeśli pojawiają się niepokojące objawy, pacjent niezwłocznie powinien skontaktować się z lekarzem.
 8. Przez pierwszy miesiąc po zabiegu należy unikać przegrzania i przekrwienia miejsca przeszczepu, w tym znacznego wysiłku fizycznego, pracy fizycznej czy noszenia ciężkich przedmiotów.
 9. Przez dwa miesiące po zabiegu unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, korzystania z solarium oraz sauny.
 10. Po upływie trzech tygodni można rozpocząć stosowanie profesjonalnych szczotek pobudzających krążenie, wykonując delikatne, okrężne i posuwiste ruchy.

Profesjonalizm i kompleksowość – Amber Hair Clinic

Decydując się na zabieg w naszej klinice stawiasz na gwarancję pełnego profesjonalizmu popartą setkami przeprowadzonych i zakończonych sukcesem przeszczepów wykonanych przez naszych lekarzy na całym świecie. U nas otrzymujesz pełne wsparcie w trakcie przygotowań oraz po zabiegu. W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości, jesteśmy dostępni dla Ciebie na wizyty konsultacyjne i kontrolne, a także w każdej chwili możesz do nas zatelefonować by omówić temat poprawnej rekonwalescencji.

Umów się na konsultację i wyznacz termin zabiegu: KONTAKT

Napisz komentarz